Prowadzisz firmę przewozową? Chcesz mieć niezależną kontrolę nad pojazdami? Sprawdź, jak działa system monitorowania pojazdów

Prowadzenie firmy transportowej wiąże się z posiadaniem floty. By mieć pewność, że podejmowane działania są optymalne, musisz przejąć pełną kontrolę nad pojazdami. Pomoże Ci w tym dobry system monitorowania pojazdów.

W jakich sytuacjach może Ci się przydać system monitorowania pojazdów i co dzięki niemu zyskasz? To bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu unikniesz wielu typowych (i mniej typowych) problemów branży transportowej.

System monitorowania pojazdów, czyli co?

Nowoczesny monitoring pojazdów oparty jest przede wszystkim o technologię GPS. To ona pozwala namierzyć każdy pojazd i śledzić jego poczynania w czasie rzeczywistym. To ważne nie tylko z perspektywy kontroli pracowników, ale przede ze względu na możliwość optymalizacji tras przejazdu aut należących do firmy. Jednak GPS to dopiero początek. System monitorowania pojazdów pozwala m.in. na rozliczanie paliwa, kontrolę przebiegów pojazdów, planowanie pracy poszczególnych kierowców i pojazdów, zaimportowanie i archiwizację plików DDD.

Informacje nie tylko do analizy

Informacje z systemu monitorowania pojazdów docierają do osoby nadzorującej pracę floty w czasie rzeczywistym. W dowolnym momencie można zweryfikować, gdzie auto się znajduje, ile jeszcze potrwa dotarcie do miejsca rozładunku transportu i ocenić, czy trasa przejazdu jest optymalna.

Istotnym udogodnieniem jest także pobieranie plików DDD z kart kierowcy oraz elektronicznych tachografów – dziś już powszechnych. Nie trzeba ich każdorazowo zgrywać – wystarczy kilka operacji, by dane trafiły do jednej dużej bazy i by można z nich było skorzystać zawsze w razie potrzeby. A ponieważ każdy nowoczesny system monitorowania pojazdów integruje się z dowolnym oprogramowaniem typu ERP (i innymi) – nie ma żadnego problemu z integracją kilku rozwiązań.

Co poza tym? Skuteczny monitoring pojazdów pozwala również planować pracę – kontrolować stan wykonania zadań przez kierowców, zaplanować rozsądnie przeglądy techniczne i inne przerwy w pracy auta, zarządzać zadaniami kierowców.

Monitorowanie pojazdów optymalizuje koszty

Dotyczy to również kosztów związanych z czasem poświęcanym na zarządzanie flotą. Dlaczego? Bo wszystkie niezbędne dane zawsze czekają pod ręką. Bez względu na to, czy potrzebne Ci są szczegółowe dane dotyczące konkretnego pojazdu bądź kierowcy, czy ogólne zestawienia lub dokumentacja – wystarczy skorzystać z aplikacji mobilnej bądź zalogować się do systemu na komputerze i… gotowe.

Co więcej – obecność systemu monitorującego działa również prewencyjnie i zapobiega wielu nieprawidłowościom w działaniach pracowników, np. kradzieży paliwa, wykorzystywaniu samochodu do celów prywatnych i tym podobnym.

Czy warto zatem inwestować w takie rozwiązania? Z całą pewnością tak. Koszty poniesione w związku z instalacją najczęściej bardzo szybko się zwracają, i to z nawiązką.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here