Samochód zastępczy - kto za to zapłaci? 

Wypadek lub stłuczka często powoduje, że kierowca nie może korzystać ze swojego samochodu, ponieważ musi go oddać do naprawy. W takich przypadkach poszkodowany ma prawo do pojazdu zastępczego w ramach OC sprawcy zdarzenia drogowego.

Według uchwały Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 roku, samochód zastępczy przysługuje każdemu poszkodowanemu, o ile jest potrzebny do codziennego funkcjonowania. Prawo do wynajmu pojazdu na czas naprawy uszkodzonego auta przysługuje niezależnie od tego, czy auto służy poszkodowanemu do działalności gospodarczej, czy jest użytkowane całkowicie prywatnie. Koszt wynajmu musi pokryć ubezpieczyciel. Poszkodowany finansuje więc auto zastępcze z OC sprawcy zdarzenia drogowego.

Pojazd zastępczy a koszty

Jeszcze do niedawna na zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego mogły liczyć tylko osoby, których auto było używane do prowadzenia działalności gospodarczej. Kierowcy, korzystający ze swojego samochodu tylko do celów prywatnych, nie otrzymywali odszkodowania od ubezpieczyciela. Jednak obecnie po interwencji Rzecznika Ubezpieczonych, auto zastępcze należy się poszkodowanemu w sytuacji, gdy jest celowo i ekonomicznie uzasadnione. Aby otrzymać zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego, należy zaistniałą sytuację dokładnie uzasadnić i udokumentować. Jednak wynajmując samochód w ramach OC sprawcy, należy pamiętać, że klasa wypożyczonego auta musi być zbliżona do klasy naszego uszkodzonego pojazdu. Dodatkowo koszty poniesione na wynajem powinny być zbliżone do średniej ceny takiej usługi w regionie. Oprócz tego, w przypadku szkody całkowitej, tzn. gdy nasz pojazd nie nadaje się do naprawy, auto zastępcze należy się do czasu zakupu nowego samochodu. Warto zbierać wszystkie dokumenty, ponieważ najczęstszą przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania za samochód zastępczy jest fakt, iż poszkodowany korzysta z samochodu sporadycznie lub posiada drugie auto.

Samochód z OC sprawcy a formalności

Wynajmując pojazd zastępczy, poszkodowany ma możliwość samodzielnego dokonania wszelkich formalności, poczynając od poinformowania ubezpieczyciela o fakcie wypożyczenia samochodu, a kończąc na rozliczeniu się z usługi. Inną opcją jest znalezienie firmy wypożyczającej, która sama załatwi wszystkie sprawy papierkowe i rozliczy się z ubezpieczycielem. W takim przypadku wystarczy podać przy wypożyczeniu auta numer szkody i numer polisy sprawcy kolizji.

Samochód zastępczy z polisy OC sprawcy należy się poszkodowanemu do momentu naprawienia uszkodzonego auta lub kupna nowego w przypadku szkody całkowitej.

Kierowcy posiadający polisę AC rozszerzoną o możliwość wynajmu pojazdu zastępczego nie muszą dopełniać formalności związanych z odszkodowaniem z polisy OC sprawcy, ponieważ wtedy takie auto należy im się w ramach posiadanego ubezpieczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here