Kurs prawa jazdy w praktycznym ujęciu obejmuje 30 godzin jazdy z udziałem instruktora. Oczywiście niektórzy nie są w stanie nauczyć się w takim czasie dobrze prowadzić samochód. Dzięki korzystaniu z automatycznej skrzyni biegów bardziej prawdopodobne jest opanowanie sztuki jazdy, na którą składa się wiele czynników – oswojenie z miejskim ruchem prowadzenia samochodu, sztuka parkowania, jazda w różnych warunkach atmosferycznych. Jednak nauka jazdy z wykorzystaniem rozwiązania automatycznego nie jest pełna. Kierowca nauczony jeździć w takim trybie nie jest kierowcą kompletnym, tym bardziej że większość samochodów przeciętnej jakości posiada zazwyczaj skrzynię biegów manualną.
Zalety automatycznej skrzyni biegów
Automatyczna skrzynia biegów umożliwia osobie początkującej zapamiętanie większej ilości rzeczy. Popularność tego typu wyposażenia bardzo rośnie. Producenci samochodów i wielkie koncerny samochodowe coraz częściej stosują tę opcję, przede wszystkim dlatego, że cena takich aut jest wyższa oraz że są wygodniejsze w prowadzeniu. Tego rodzaju rozwiązanie jest doceniane na przykład przez kierowców, którzy spędzają długie godziny w podroży. Zapewnia bowiem wyższy komfort jazdy i lepiej sprawdza się w korkach. Dla osób aspirujących o prawo jazdy omawiana opcja to odpowiedź na wszystkie lęki, a więc płynne ruszanie samochodu na wzniesieniu, brak pedału sprzęgła, który jest często bardzo trudny do opanowania dla początkujących kierowców. Osoby zdające prawo jazdy na automacie mają teoretycznie więcej czasu i mniej stresu. Niestety tego rodzaju samochody posiadają tylko najlepiej prosperujące szkoły jazdy. Problemem jest także to, że po zaliczeniu kursu na prawo jazdy na tego typu skrzyni otrzymuje się kod 78, który uprawnia kierowcę tylko i wyłącznie do prowadzenia pojazdu z automatem. Już samo to pokazuje, że nauka na automacie wprowadza z góry pewne ograniczenia. Po zdaniu egzaminu kierowca nauczony prowadzenia samochodu w omawianej opcji, nie ma pojęcia lub ma bardzo małe pojęcie o obsłudze tradycyjnej skrzyni biegów. Ponadto każdy doświadczony kierowca uważa osobę szkoloną w ten sposób, za kierowcę drugiej kategorii.
Zalety zdawania prawa jazdy na manualnej skrzyni biegów
Manualna skrzynia biegów umożliwia początkującemu kierowcy zrozumienie samochodu. Niektóre firmy samochodowe propagują wręcz zdawanie prawa jazdy w ten sposób. Tak na przykład działa Mazda, która w swoim programie posiada filozofię harmonii kierowcy z samochodem, porównywalną do porozumienia konia z jeźdźcem (szczegóły można znaleźć tutaj: https://www.mazda.pl/filozofia-mazdy/drive-together/). Kierowca nauczony podczas kursu jazdy na manualu, z pewnością poradzi sobie później z automatem. Nigdy na odwrót – tego typu rozwiązanie nie jest możliwe do opanowania dla osób, które nauczyły się jeździć na automacie. Pomimo tego, że automatyczna opcja jest o wiele wygodniejsza, to jednocześnie wiąże się z nią wiele problemów dotyczących eksploatacji. Droższe są koszty związane z jej naprawą. Droższe są części zamienne. Zaletą manualnej skrzyni biegów jest także możliwość zapoznania się z silnikiem i budową samochodu. Można również poznać wszelkie kwestie związane z dynamiką jazdy. Ponadto większość doświadczonych kierowców uważa, że tradycyjne rozwiązanie spala o wiele mniej paliwa. Nie ma to oczywiście wpływu na zdawanie prawa jazdy, jednak jest ogromnym argumentem na przyszłość. Większość użytkowników wskazuje na to, że automatyczne skrzynie są mniej trwałe. Jednak zależy to od kierowcy i od sposobu eksploatacji. I tak na przykład, zmieniając olej zgodnie z zaleceniami producenta, każdy samochód będzie spisywać się bardzo dobrze przez długi czas.
Obie opcje zdawania prawa jazdy posiadają swoje plusy i minusy. Większość instruktorów jazdy oraz kierowców uważa, że lepiej jest zdobyć prawo jazdy w opcji trudniejszej, a więc w samochodach wyposażonych w skrzynię biegów manualną. Dużo zależy od indywidualnych preferencji użytkowników aut. Jednak w każdej dziedzinie życia człowiek lepiej uczy się na rozwiązaniach bardziej wymagających.