Serię kryminałów pt.: “Millenium” zna niemal każdy. Nawet osoby, które nie są fanami tego gatunku, z pewnością niejednokrotnie widywały te powieści w księgarniach na półkach przeznaczonych na bestsellerowe pozycje. Bardzo znane są także ich ekranizacje. Jednak mało kto wie, że wydano je dopiero po nagłej śmierci twórcy, którym był Stieg Larsson – książki autora osiągnęły dużą popularność i zdobyły wiele nagród, których pisarz niestety nie mógł już odebrać osobiście.
Historia autora
Stieg Larsson był szwedzkim dziennikarzem. Za jego skrajnie lewicowe poglądy w dużej mierze odpowiadał dziadek, który wychowywał chłopca przez kilka lat, aż do swojej śmierci. Pisaniem Larsson zajmował się już jako dziecko; podejmował się jednak wielu różnych prac i wyzwań. Odbył służbę wojskową i podróżował po Afryce, gdzie był zmuszony pracować jako pomoc kuchenna, gdyż oszczędności nie wystarczały mu na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W ojczyźnie dał się poznać jako grafik, twórca artykułów prasowych, redaktor naczelny oraz feminista.
Znajomi pisarza utrzymują, że już na początku lat 90. myślał on o wydaniu serii kryminałów. Inne zobowiązania powstrzymały jednak Stiega Larssona – książki autora ukazały się w XXI wieku, już po jego śmierci,
Stieg Larsson – książki autora dla czytelników o mocnych nerwach
Powieści Stiega Larssona zupełnie nie przypominają historii Agathy Christie czy Joanny Chmielewskiej. Pierwsza część cyklu “Millenium” liczy ponad 600 stron i porusza trudną tematykę etyki dziennikarskiej oraz przykrego losu, który ponosi wiele kobiet. W “Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet” pojawiły się odniesienia do życia samego Stiega Larssona – książki autora uwydatniają również jego poglądy. Wielokrotnie napotkał on problemy, wynikające z jego poczucia dziennikarskiego obowiązku dotarcia do prawdy za wszelką cenę. Jego artykuły miały charakter skrajnie lewicowy i antyfaszystowski. Nie inaczej było z wydaną przez niego w 1991 roku książką pt.: “Extremhögern”. Feminizm obudził się w nim natomiast na skutek obserwacji haniebnego traktowania kobiet, które poczynił już w młodości.
Seria “Millenium” jest zatem przeznaczona dla czytelników, którzy poszukują powieści sensacyjnych, ale także psychologicznych i mrocznych. Początkowo była ona znana jako trylogia, w której skład wchodziły kolejno tytuły:
- “Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”,
- “Dziewczyna, która igrała z ogniem”,
- “Zamek z piasku, który runął”.
W 2015 roku ukazała się jednak kolejna część cyklu pt.: “Co nas nie zabije”. Kontynuacji dzieła Larssona podjął się David Lagercrantz. Wszystkie książki opowiadające o śledztwach dziennikarza Mikaela Blomkvista i hakerki Lisbeth Salander znajdziesz w asortymencie sklepu internetowego Skupszop.pl. Historie zostały też kilkukrotnie zekranizowane – najbardziej znaną spośród ich adaptacji jest film pt.: “Dziewczyna z tatuażem” z udziałem Daniela Craiga i Rooney Mary.