Większość obecnych na rynku smartfonów z powodzeniem może pełnić funkcję pełnowartościowej nawigacji samochodowej. Wystarczy, że telefon wyposażony jest w moduł GPS i odpowiednią, najczęściej bezpłatną aplikację. By smartfon pełnił funkcję nawigacji samochodowej musi znajdować się w polu widzenia kierowcy, a do tego potrzebny jest specjalny uchwyt na telefon. Na rynku znajdziemy trzy podstawowe typu uchwytów samochodowych do telefonów. Są to uchwyty przystosowane do montażu na szybie, uchwyty na kratkę wentylacyjną i uchwyty do montażu na desce rozdzielczej – kokpicie samochodu. Który z nich wybrać?
Uchwyt na szybę
To najpopularniejszy rodzaj uchwytu na telefon do samochodu. Tego typu uchwyty wyposażone są w dużą przyssawkę i specjalny system mocujący, który gwarantuje stabilność położenia telefonu w czasie jazdy, a także zapobiega ryzyku przypadkowego wysunięcia się telefonu z uchwytu w momencie gwałtownego hamowania czy jazdy po nierównej, wyboistej nawierzchni. Zainstalowany na przedniej szybie telefon znajduje się w zasięgu wzroku kierowcy, dzięki czemu może on bez problemu kontrolować to co dzieje się na drodze i jednocześnie spoglądać na ekran smartfona. Uchwyt na telefon na szybę powinien być zainstalowany w takim miejscu, by nie zasłaniał drogi. Zwykle instalujemy go zatem przy dolnej krawędzi szyby, na środku lub po lewej stronie. Co ważne, niektóre aplikacje pozwalają na zapisywanie materiału wideo, dzięki czemu smartfon prócz nawigacji może pełnić również funkcję rejestratora samochodowego. W takim przypadku wybór uchwytu na szybę wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem.
Uchwyt na kratkę wentylacyjną
Tego rodzaju uchwytu na telefon preferowany jest przez kierowców, którzy nie chcą ograniczać sobie pola widzenia, zasłaniając część przedniej szyby uchwytem i telefon. Tego typu uchwyt na telefon przytwierdza się bezpośrednio do kratki wentylacyjnej, co skraca odległość do zapalniczki, przez którą można ładować telefon w czasie jazdy samochodem (potrzebna jest specjalna przejściówka na ładowarkę). Wadą takiego rozwiązania jest konieczność częstego przenoszenia wzroku kierowcy z szyby na kratkę wentylacyjną, co potencjalnie może być niebezpieczne. Pewnym minusem może być tu również system nagrzewania. Gdy włączymy nawiew ciepłego powietrza, dodatkowo ogrzewamy obudowę smartfona, co sprzyja szybszemu zużyciu baterii. Ze względu na charakterystyczny sposób mocowania, tego typu uchwyty nie zawsze zapewniają stabilną pozycję telefonu w czasie jazdy. Niekiedy wystarczy najechać autem na dziurę w jezdni, by telefon wyskoczył z uchwytu i spadł na podłogę.
Uchwyt na deskę rozdzielczą/kokpit
Rozwiązanie tego typu może być stosowane tylko w niektórych modelach aut, tam gdzie powierzchnia deski rozdzielczej jest gładka. W innym przypadku uchwyt na telefon będzie odklejał się od powierzchni kokpitu i nie spełni powierzonej mu funkcji. Tego rodzaju uchwyty są mało popularne i raczej rzadko stosowane przez kierowców, co wynika z zawodności takiego rozwiązania i jego potencjalnego niebezpieczeństwa – w czasie gwałtownego hamowania telefon może wyskoczyć z uchwytu i uderzyć w kierowcę albo w tylną szybę w aucie.