Tuning auta dla wielu pozostaje tajemnicą. Kojarzy nam się z młodzieżowymi (i nie tylko) programami telewizyjnymi, gdzie ze starych samochodów tworzono bardzo oryginalnie wyglądające czterokołowce. I nawet jeśli właścicieli aut nie odstrasza wizja posiadania wyróżniającego się na polskich ulicach samochodu, to zniechęcające zdają się być koszty przeprowadzenia owej metamorfozy auta.

Jednak z tuningiem samochodów nie jest do końca tak, jak powszechnie się sądzi. Jak się okazuje, dzięki niemu możemy nie tylko odnowić swój samochód, ale również całkowicie odmienić jego wygląd i odrestaurować mechanikę. Nawet stare auto poprzez tuning stanie się luksusowo wyglądającym pojazdem. A to wszystko za o wiele mniej, niż zapłacilibyśmy za podobną jego charakterystykę, gdybyśmy kupowali samochód u producenta.

Brzmi zachęcająco, prawda? Przyjrzyjmy się zatem tuningowi aut i sprawdźmy, co i za jaką cenę dzięki niemu jesteśmy w stanie uzyskać.

Drogie tuningowanie auta — mit, czy prawda?

Jednym z pierwszych mitów, jakim „żywią się” właściciele samochodów, jest ten, że tuning samochodów jest drogi. Oczywiście może być. Jednak z reguły nie jest. Co to oznacza? To czy tuningowanie samochodu będzie droższe od zakupu nowego auta, zależne jest od tego, na jakie części i w jakim przedziale cenowym się zdecydujemy. Jak się okazuje, tuningowanie starszych modeli samochodowych jest tańsze, niż tych, które aktualnie wyjeżdżają z salonów. Co więcej, sporo pojazdów do roku 2 000, cechuje się lepszymi komponentami — zarówno jeśli chodzi o ich mechanikę, jak i blachy — dzięki czemu przewiduje się ich dłuższą żywotność, niż aut produkowanych współcześnie. I nagle wszystko zaczyna się składać w całość. Gdyż zadziwiająco krótko gwarancję — maksymalnie na pięcioletni okres czasu — jaką wydają na nowe samochody, przestaje dziwić. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że współczesne samochody produkowane są po prostu z wątpliwej trwałości surowców. To pokazuje, jak bardzo niekorzystne dla przyszłego właściciela auta jest zakup średniej klasy nowego samochodu za kilkadziesiąt tysięcy złotych, który najprawdopodobniej przyjdzie mu wymieniać na nowy za 5 lat. Samochody tuningowane nie dość, że wypadają w tym rozrachunku taniej, to jeszcze pozwalają nam cieszyć się ich funkcjonalnościami znacznie dłużej.

Ile kosztuje tuningowanie starego samochodu?

W porównaniu do naprawy, eksploatacji, a także części nowych aut stare wypadają zdecydowanie na plus. Okazuje się, że to właśnie samochody sprzed kilkunastu lat, można ulepszyć znacznie taniej i łatwiej. Koszty robocizny w przypadku tuningu aut sprzed 2 000 roku są również znacznie niższe. Ostatecznie całkowite sfinansowanie starego auta może być nawet 75% niższe, niż w przypadku tuningu auta nowego, i nie najprawdopodobniej nie przekroczy około 15 maksymalnie 20 tysięcy złotych.

Jakie części auta warto poddać tuningowi?

Tuning auta daje nam możliwość uzyskania wyglądu, jak i osiągów nowego samochodu za 80 tysięcy złotych, z tym że nam przyjdzie za takie kosztowne — wg producentów aut — rozwiązania zapłacić jedynie 5-10 tysięcy złotych. Dla przykładu wymiana silnika w aucie sprzed 2000 roku kosztować będzie około 500 zł. W przypadku samochodu sprzed kilku lat zakup nowego silnika może nas wynieść nawet 7 000 złotych. Dostępność części do starych aut jest o wiele większa niż w przypadku nowych. Nie zaskakuje zatem fakt, że są one sprzedawane w bardzo korzystnych cenach na skupach, szrotach lub po prostu w internecie. Wystarczy zaczerpnąć odrobinę wiedzy fachowej i już można zacząć przymierzać się do odpowiednich zakupów.

Tuningowanie samochodów nie tylko pod względem ich osiągów

Tuning auta to nie tylko podnoszenie ich możliwości. To również — a może nawet przede wszystkim — polepszanie ich walorów estetycznych. Za zaledwie kilka tysięcy złotych możemy uzyskać wygląd auta, za które w salonie przyszłoby nam zapłacić, jak za auto klasy ekskluzywnej. W przypadku tuningu samochodu będzie to jedynie ułamek tej kwoty, a wymienić możemy praktycznie wszystko — zderzaki, tapicerkę, kołpaki, reflektory, karoserię.

Artykuł przygotował sklep tuningowy – Neoncars.pl

[Głosów:11    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here