Od dłuższego czasu w niemal każdym meteorologicznym podsumowaniu miesiąca słyszymy, że minione 30 dni były najcieplejszym okresem od lat. Niezależnie od indywidualnego zdania na temat globalnego ocieplania każdy musi przyznać, że upały bywają nieznośne i choć tak bardzo tęsknimy w chłodne miesiące, to w swym szczycie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie.
Dokuczliwe konsekwencje upałów
Wysokie temperatury sprawiają, że jesteśmy ospali, w połączeniu z dusznością potrafią całkowicie wyssać z nas z energię. W jeszcze gorszej sytuacji znajdują się osoby dotknięte rozmaitymi schorzeniami, w ich wypadku obok wyraźnego dyskomfortu pojawia się również realna obawa o zdrowie. Dlaczego upał potrafi tak bardzo dokuczyć? Wynika to z natury i fizjologii, które uczyniły nas stworzeniami stałocieplnymi. W odróżnieniu od większości ryb gadów i płazów nasz organizm prawidłowo funkcjonuje w bardzo wąskim zakresie temperatur, stąd też legendarne 36,6 na wskazaniu termometru uważane za temperaturę optymalną. Wewnętrzny termostat, w który każdy z nas jest wyposażony, dba o utrzymanie właściwego poziomu i robi to nie tylko latem.
Energia, której potrzebujemy do życia, powstaje na skutek spalania kalorii dostarczanych wraz z pożywieniem. Określenie spalanie jest jak najbardziej trafne, ponieważ skutkiem ubocznym tego procesu jest podwyższenie temperatury. Nawet gdy na zewnątrz panują temperatury ujemne, nasze ciało oddaje w trakcie doby około pół litra potu, usuwając wraz z nim niepotrzebne ciepło. W trakcie upałów ilości te są zdecydowanie większe, a organizm wprowadza kolejne mechanizmy zabezpieczające. Stąd tak częsta ospałość i poczucie zmęczenia, które wprawdzie skutecznie obniżają ciśnienie krwi i oszczędzają energię, ale uniemożliwiają koncentrację i wzmagają rozdrażnienie. Nie są to cechy pożądane, znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, a niekiedy uprzykrzają pracę.
Jak skutecznie poprawić warunki podróżowania?
Szczególnie trudne warunki dotykają kierowców, zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Wnętrze samochodu nagrzewa się zdecydowanie szybciej niż pomieszczenia biurowe, czy mieszkalne. Niewiele pomagają przyciemniane szyby, próby parkowania w cieniu i wentylator pracujący na najwyższych obrotach. Jedynym skutecznym ratunkiem pozostaje klimatyzacja. Niegdyś dostępna tylko w pojazdach klasy premium, obecnie staje się standardem nawet w małych samochodach miejskich. To bardzo dobra wiadomość dla kierowców, ponieważ to właśnie środowisko miejskie charakteryzuje się wzmożonym ruchem powodującym korki i zatory, a rozgrzane masy betonu i asfaltu zdecydowanie nie uprzyjemniają oczekiwania na zmianę świateł.
Trzeba jednak pamiętać, że komfort przebywania i podróżowania w mile schłodzonym wnętrzu wymaga nieco dbałości i regularnych działań serwisowych. Układ klimatyzacji to złożona sieć połączonych elementów, co sprawia, że nawet pozornie niewielka niesprawność jednego z nich odbija się na jakości funkcjonowania całego systemu. Wszelkie usterki powinny być usuwane w możliwie krótkim czasie, nie wolno również zaniedbywać czynności serwisowych i konserwacyjnych. Kluczowa jest jakość i trwałość użytych komponentów, na szczęście są one łatwo dostępne. Firma ClimaPartner z Łodzi oferuje pełną gamę zarówno części zamiennych, w tym między innymi wentylatory, łożyska, filtry, sprężarki, kompresory, jak i niezbędne środki czyszczące, uszczelniające i ułatwiające odnalezienie ewentualnych nieszczelności. Warto zadbać o klimatyzację, to nie tylko podwyższenie komfortu, ale także znaczna poprawa bezpieczeństwa podróżowania.