Kiedy nadchodzi wiosna stajemy się pełni energii i chęci do działania. Wtedy najczęściej zaczynamy myśleć o porządkach i załatwianiu ważnych spraw. Posiadając samochód nie możemy zapomnieć o jego przygotowaniu do sezonu wiosenno-letniego. Głównym punktem jest tu wymiana opon z zimowych na letnie.
Kiedy zatem jest najlepszy moment, by wymienić opony?
Producenci zalecają wymianę opon, gdy temperatura wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza. Dlaczego? Zasada podobna do chodzenia wiosną w zimowych butach – gdy robi się ciepło natychmiast zrzucamy trapery i kozaki, zastępując je półbutami.
Czemu wymiana opon jest aż tak ważna?
Ponieważ opony zimowe wykonane są z innej mieszanki gumy niż opony letnie – szybciej się rozgrzewają, przez co zużywa się jeszcze bardziej bieżnik. Jeśli będziemy jeździć latem na oponach zimowych szybko wykończymy nasze opony.
Na wymianę możemy zdecydować się już w marcu lub kwietniu, w zależności od warunków panujących za oknem. Nie dopuszczajmy jednak do sytuacji, gdzie zapominamy o wymianie opon. Zimowe opony przystosowane są do jazdy po lodzie i śniegu, dzięki czemu możemy czuć się na drodze bezpiecznie, a wiosną i latem są bardzo miękkie podczas jazdy i „topnieją”, przez co na nowy sezon czeka nas spory wydatek.
Ważnym elementem jest także indeks prędkości tych opon. Letnie opony mają wyższy indeks, dzięki czemu poruszamy się na nich o wiele szybciej. Zimówki natomiast charakteryzują się niższym indeksem co jest dosyć logiczne – jeździmy zimą znacznie wolniej. Co za tym idzie – opony zimowe nie są przystosowane do szybkiej jazdy, co prowadzi do znacznego obniżenia bezpieczeństwa podczas podróży. Takie manewry jak dynamiczne pokonywanie zakrętów mogą nam po prostu nie wyjść.
Istotny jest także komfort podczas jazdy – opony zimowe są głośniejsze niż letnie, co zimą niekoniecznie nam przeszkadza, lecz latem – owszem.
Skontroluj swoje opony
Przed udaniem się do wulkanizatora sprawdź, czy Twoje letnie opony nadają się wciąż do użytku – jeśli bieżnik jest płytszy niż 3 milimetry wzrasta niebezpieczeństwo i ryzyko podczas jazdy, ponieważ samochód traci przyczepność, szczególnie przy gorszych warunkach atmosferycznych.
Jak skontrolować swoje ogumienie?
- Istnieją specjalne mierniki, za pomocą których sprawdzimy głębokość bieżnika.
- Jeśli nie posiadamy miernika użyjmy zapałki – włóżmy ją w zagłębienie, oznaczmy poziom, a następnie go zmierzmy.
Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie ciśnienia w oponach, które przez całą zimę leżały w jednym miejscu:
- Zwróćmy uwagę na ciśnienie, które zalecane jest przez producenta naszych opon – nie powinno być niższe.
- Nieodpowiednie ciśnienie w oponach to gorsza przyczepność, większe opory toczenia i szybsze zużycie.
- Sprawdźmy, czy nasze opony nie posiadają żadnych uszkodzeń. Możemy wtedy ewentualnie oddać nasze opony do regeneracji.
Dobry warsztat
Wymiana opon z pozoru wydaje się łatwa, ale niekompetencja lub brak doświadczenia niektórych wulkanizatorów wyprowadza nas z równowagi. Także warsztaty, które wyposażone są w stary sprzęt mogą popełniać błędy, przez co komfort naszej jazdy ulegnie zmniejszeniu, a nasz bieżnik szybciej się zużyje. Zwróćmy więc uwagę na jakość sprzętu, unikajmy sezonowych punktów wymiany opon, najlepiej poradźmy się rodziny lub znajomych o dobry warsztat.
Wulkanizator powinien nie tylko wymienić nam opony, ale także ocenić ich stan oraz wyważyć koła. Taka usługa kosztuje od 40 do nawet 120 złotych, w zależności od rozmiaru.
Kiedy przychodzi czas na wymianę opon, zadbajmy najpierw o te, które przeleżą w garażu najbliższych kilka miesięcy:
- Zmyjmy wszelkie zabrudzenia pochodzące z zimowej chemii, aby uniknąć korozji felg i spowolnić starzenie się gumy.
- Osuszmy dokładnie koło po umyciu.
- Spryskajmy je także środkiem do konserwacji gumy, warto tę czynność wykonać również w przypadku felg.
Najlepiej przechowywać opony w suchym, zaciemnionym miejscu, gdzie nie ma zbyt dużych różnic temperatur. Powinniśmy trzymać je w takiej pozycji, by się nie odkształciły, najlepiej więc zawiesić je na specjalnych hakach lub przechowywać w pozycji poziomej jedna na drugiej.
Jeśli zdarzy nam się, że nasze opony nie nadadzą się już do jazdy przez kolejny sezon czeka nas spory wydatek, choć tylko w przypadku zakupu nowego kompletu opon. Możemy kupić opony używane, które posiadają wystarczający bieżnik. Producenci zazwyczaj dopuszczają zastosowanie kilku rozmiarów, które różnią się szerokością lub profilem. W takim wypadku możemy zaoszczędzić dużo pieniędzy. Ważne, aby średnica opony nie uległa zmianie, jeśli będzie zbyt mała to zaniżą się wskazania prędkości oraz obniży prześwit auta.
Wymiana opon jest bardzo ważna nie tylko dla naszego samochodu, ale także i dla nas, ponieważ zwiększa nasze bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy. W innych krajach istnieje ściśle określony termin, w którym należy wymienić opony. Polski to nie dotyczy, jednak nie musimy czekać do szczytu sezonu, kiedy to w warsztatach czekają nas niekończące się kolejki i masa nerwów. Możemy już na początku wiosny, kiedy temperatura osiągnie od 7 do 10 stopni Celsjusza wymienić nasze ogumienie.