Każdy kierowca prędzej czy później zmuszony jest do zakupu części zamiennych. Niektóre naprawy można co prawda odłożyć w czasie, ale by móc korzystać z samochodu bezpiecznie i komfortowo trzeba jak najszybciej dokonać naprawy uszkodzonego bądź wyeksploatowanego podzespołu. Z jakich części skorzystać, by cieszyć się możliwie największym komfortem i bezpieczeństwem jazdy?

Niestety z reguły usterka w samochodzie pojawia się w najmniej spodziewanym momencie. Kierowca, by zachować mobilność, musi więc niezwłocznie pozbyć się awarii – oddać samochód do warsztatu i wymienić poszczególne części. Wtedy staje także przed wyborem części nowych lub używanych.

Części oryginalne i zamienne

Rozważania na temat zakupu części do samochodu należy rozpocząć od decyzji, czy będą to części oryginalne czy też zamienne. Faktem jest, że najwygodniej przyjdzie kierowcy kupić części oryginalne w autoryzowanym punkcie sprzedaży – wystarczy, że poda on numer VIN samochodu lub numer seryjny uszkodzonej części. Niestety zakup w autoryzowanym serwisie to jednocześnie opcja najdroższa, a w przypadku niektórych części samochodowych może okazać się, że koszt ich zakupu kilkakrotnie przewyższa cenę zamienników podobnej jakości. Części zamienne to bowiem doskonała alternatywa – hurtownie motoryzacyjne oferują szeroki wachlarz części zamiennych niemal do wszystkich modeli samochodów.

Uwaga: Zamienniki to bardzo często części, które stosuje się na tzw. pierwszy montaż i dostarcza największym koncernom motoryzacyjnym na świecie. Kupujemy więc niemal oryginalny produkt ale dużo taniej, ponieważ omijamy wysokie marże autoryzowanych serwisów. Rezygnujemy jedynie z oryginalnego opakowania i logo producenta samochodu – podaje sklep z częściami do samochodów NoweCzesci.pl.

Nowe części dla bezpieczeństwa

Wybór nowych części zamiennych do samochodu jest szczególnie wskazany, gdy wymiana dotyczy bezpieczeństwa jazdy. Dlatego wszelkie części samochodowe od których zależy bezpieczeństwo jazdy samochodem powinny być fabrycznie nowe. Dotyczy to m.in. elementów układu hamulcowego i zawieszenia.

Dobre ceny części zamiennych

Zdecydowana większość hurtowni motoryzacyjnych wychodzi naprzeciw użytkownikom zarówno nieco starszych, jak i nowych aut i wprowadzają liczne rabaty na zakup nowych części. Wysokość rabatu jest z reguły uzależniona od rodzaju samochodu oraz jego wieku – w myśl zasady, że im starszy samochód, tym większy rabat. Rabaty sięgają niekiedy nawet kilkudziesięciu procent. Dzięki takiej promocji koszt części zamiennych staje się jeszcze niższy i zakup zamiennika opłaca się jeszcze bardziej niż części oryginalnej.

Nie inwestuj w używane części

Zakup części używanych to dobra alternatywa dla nowych części ale jedynie wtedy, gdy dotyczy to zakupu m.in. reflektorów, lusterek czy np. elementów karoserii. Oczywiście istotnym jest, by te elementy były w dobrym stanie. Odradza się z kolei ponownego montażu pozostałych części eksploatacyjnych, jak np. elementy zawieszenia czy części układu hamulcowego. Podczas zakupu części zamiennych do samochodu, trzeba kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Warto porównać ceny przed zakupem i zawsze na pierwszym miejscu stawiać jakość oraz bezpieczeństwo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here