rajdy samochodowe

Nie ulega wątpliwości, że zakup całego kompletu odzieży rajdowej jest dość sporym wydatkiem. Należy jednak pamiętać, że na bezpieczeństwie nie możemy oszczędzać. Do tworzenia tego rodzaju odzieży wykorzystuje się także innowacyjnych materiałów i tkanin, a same procesy szycia są przeważnie bardzo skomplikowane. Wszystko to wpływa na ostateczny koszt.

Czym są rajdy samochodowe?

Rajdy samochodowe to sport, który niesie za sobą sporą dawkę adrenaliny. To dlatego tak niezwykle ważne jest bezpieczeństwo zawodnika. Kluczowe znaczenie będzie mieć dobór pojazdu oraz profesjonalna odzież rajdowa. Za bezpieczeństwo w samochodzie odpowiadają m.in. fotele kubełkowe, system gaśniczy czy klatka bezpieczeństwa. Także ubiór zawodnika musi spełniać formy FIA. Według przepisów, kierowcy oraz piloci, którzy biorą udział w zawodach na torze, w odcinkach specjalnych, wyścigach górskich, muszą być zaopatrzeni w specjalną odzież ochronną dla rajdowców tj. kombinezon, rękawice, długą bieliznę, skarpety i buty, kominiarkę.

Elementy odzieży rajdowej:

Kombinezon

Odzież ochronna dla rajdowców to przede wszystkim kombinezon. Współczesne kombinezony są złożone z kilku warstw specjalnej tkaniny, która wykonywana jest z syntetycznych włókien aramidowych. Ich zaletą jest to, że są one odporne na wysokie temperatury. Również nici oraz naszywki reklamowe koniecznie muszą spełniać normy ognioodporności. Co więcej, kombinezon musi być lekki oraz powinien posiadać wstawki z elastycznego materiału, który wpływa na ergonomię użytkowania.

kombinezon rajdowy

Buty

Kierowcy rajdowi posiadają obuwie, w których podeszwy są o wiele cieńsze i bardziej giętkie niż w przypadku zwykłych butów. Zapewnia to optymalny kontakt z pedałami w pojeździe. Podeszwa przeważnie zachodzi na piętę, aby dodatkowo chronić tę część podczas tarcia o podłoże. Obuwie może być wykonane z gładkiej skóry lub zamszowej. Przeważnie jest wyposażone w sznurowadła i rzep.

buty na rajdy samochodowe Alpinestars SP

Rękawice

Rękawice muszą być ognioodporne. Jednocześnie powinny być jak najcieńsze, aby kierowca rajdowy miał zapewnione najlepsze czucie kierownicy. Dobrą praktyką jest, aby rękawice były także wykonane z materiału antypoślizgowego. Ważne, że nie są one obowiązkowe dla pilotów.

rękawice rajdowe OMP ONE EVO

Kask

W tym przypadku niezbędne są kaski otwarte, które są dostosowane do montażu interkomu oraz systemu HANS, który podtrzymuje głowę w razie wypadku. Istnieje możliwość malowania kasków, jednak musimy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Farba może wejść w reakcję z materiałem, z jakiego został wykonany kask, co przekłada się na obniżenie jego właściwości ochronnych oraz stopnia niepalności.

profesjonalny kask rajdowy Prime RF-9w Supercarbon

Bielizna

Odzież rajdowa to także odpowiednia bielizna. Pod kombinezonem oraz kaskiem kierowca powinien mieć jeszcze jedną warstwę odzieży – ognioodporną bieliznę, która musi przykrywać ciało w całości. Przeważnie wykonana jest z tkaniny zapewniającej właściwości termoodporne. Pod kask zakłada się kominiarkę (bałakławę). Może być w wersji jednootworowej lub dwuotworowej.

bielizna na rajdy samochodowe RRS czarna - FIA

Wyposażenie dodatkowe

Dodatkowym wyposażeniem może być kołnierz usztywniająco-zabezpieczający, który jest zapinany na rzep. Zapewnia on bezpieczeństwo podczas uderzeń bocznych i czołowych. Skutecznie chroni przed urazami kręgów szyjnych. Pozwala także na zniwelowanie bólu po wyścigu.

Czy odpowiednie ubranie jest niezbędne?

Głównym zadaniem odpowiednio dobranego ubrania jest ochrona kierowcy. Rezygnując z któregokolwiek elementu, narażamy nie tylko swoje zdrowie, ale nawet życie. Każdy z nich został tak dopasowany, aby zwiększać bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu.

Jak można zauważyć, komplet składa się z kilku elementów. Ich zakup wiąże się z dość dużym kosztem, jednak jest to niezbędna inwestycja. Jeśli odpowiednio zadbamy o każdy z tych dodatków, posłużą nam przez długi czas. To dlatego nie warto na nich oszczędzać.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here