Pomimo tego, że polskie drogi są coraz bezpieczniejsze, co wynika nie tylko ze zmieniającej się infrastruktury drogowej, ale również ze zmieniających się nawyków kierowców, to jednak wypadki i kolizje wciąż się zdarzają. W jaki sposób profesjonalnie zabezpieczyć miejsce zdarzenia drogowego, aby możliwe było bezpieczne udzielenie pierwszej pomocy? W jaki sposób nie stworzyć jeszcze większego zagrożenia na drodze dla innych kierowców?

Wypadek – własne bezpieczeństwo

W pierwszej kolejności najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeżeli nie jesteśmy uczestnikami danego zdarzenia drogowego, to nie powinniśmy utrudniać dojazdu służb ratowniczych, jak i parkować własnego samochodu w taki sposób, ażeby stwarzało to kolejne zagrożenie – należy pamiętać przede wszystkim o uruchomieniu świateł awaryjnych, zaciągnięciu hamulca ręcznego i ustawieniu trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości. Odległość ustawienia trójkąta ostrzegawczego warunkowana jest miejscem zdarzenia i typem drogi, np. na autostradzie musi być to przynajmniej 100 metrów przed zdarzeniem.

autopomoczukowo.pl

Wezwanie pomocy

Kolejnym krokiem po fizycznym zabezpieczeniu miejsca zdarzenia powinno być ocenienie stanu poszkodowanych i poinformowanie odpowiednich służb ratunkowych pod numerem 112. Dopiero w ostatniej kolejności powinniśmy zadzwonić po pomoc drogową, która przy pomocy odpowiedniej lawety odholuje uszkodzone samochody.

Wypożyczalnia lawet w Gdańsku

Wbrew pozorom samo zorganizowanie pomocy drogowej nie jest specjalnie skomplikowane. W większości przypadków ubezpieczyciele dołączają podstawowe ubezpieczenie assistance do obowiązkowego ubezpieczenia OC i wystarczy telefon na infolinię. Jeżeli jednak nasze ubezpieczenie nie obejmuje tego typu usług, pomocy drogowej należy szukać samodzielnie. Może nam w tym pomoc oczywiście Internet i hasło „pomoc drogowa + nazwa miejsca zdarzenia”, np. „pomoc drogowa w Gdańsku„, bądź jeżeli uszkodzenia nie są znaczne i samochód może poczekać na poboczu, możemy samodzielnie wynająć lawetę w wypożyczalni w Gdańsku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here