Zasady bezpieczeństwa na drodze – o tym musisz pamiętać

Drogi czasem przypominają dżunglę, na których żadne przepisy nie obowiązują, a liczy się tylko prawo silniejszego. W Polsce co prawda nie zobaczymy takich obrazków, jak w Indiach, gdzie notorycznie lekceważone są wszelkie zakazy, ale czasem zdarzają się kierowcy, którzy za swoje zachowanie powinni co najmniej stracić prawo jazdy. A przecież naprawdę potrzeba niewiele, aby zapewnić sobie, jak i innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo.

Ogrom pozytywnych zmian

Kultura jazdy po polskich drogach poprawiła się w ostatnich latach – to nie ulega wątpliwości. Mimo że zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, to i tak widać różnicę między tym, co było kiedyś, a tym, co dzieje się obecnie. Niestety, zdarzają się jeszcze zachowania, których niczym nie da się usprawiedliwić. Jaskrawym przykładem jest jazda pod wpływem alkoholu, chociaż kary są zdecydowanie wyższe niż dawniej. Przeczytamy o tym w artykule pt. Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

To samo zresztą można powiedzieć o kierowcach, którzy nim wsiądą do auta, spożywają inne zabronione substancje, czyli narkotyki. To jednak skrajności, margines zachowań. Każdy porządny kierowca brzydzi się takim czymś, starając się jak najlepiej przestrzegać zasad bezpieczeństwa na drodze. O czym jednak szczególnie pamiętać?

Elementarz każdego kierowcy

Elementarz każdego kierowcy

Podstawą jest przestrzeganie znaków, co może wydawać się banalne, ale tylko pozornie. Wielu kierowców bowiem jest zdania, że wie lepiej, jakie oznaczenie powinno stać w danym miejscu, więc bez oporów łamane są przepisy, co może skończyć się tragicznie. Przestrzeganie zasad ruchu w sposób znaczący zmniejsza ryzyko kolizji. Nieprzypadkowo w wielu miejscach występuje ograniczenie prędkości bądź zakaz wyprzedzania. To samo powiemy o terenie zabudowanym, gdzie bezwzględnie trzeba ściągnąć nogę z gazu i być przygotowanym na hamowanie. Dojeżdżając do pasów i widząc zbliżającą się do przejścia dla pieszych osobę, zwolnijmy, a jak widzimy, że chce przejść – zatrzymajmy się i pozwólmy jej na to.

Uważajmy na innych

Pamiętajmy jednak, że nawet jak całkowicie będziemy stosować się do przepisów ruchu drogowego, to i tak możemy trafić na kierowcę, który tego nie robi. Dlatego tak ważne jest ograniczone zaufanie, bo niewykluczone, że mijający nas kierowca może naruszyć obowiązujące przepisy. Może też zachować się w dziwny, nielogiczny sposób.

Idealnym przykładem jest samochód z migającym kierunkowskazem. Skąd wiemy, czy kierowca wie, że jest on włączony – może tego nie zauważył. I zamiast skręcić, pojedzie prosto. Nie wyjeżdżajmy więc od razu, poczekajmy, by się przekonać, czy kierowca zwalnia i faktycznie ma zamiar wykonać manewr.

Uważajmy na innych

Żelazne zasady

Oczywiście, nie trzeba nawet przypominać, jak ważne jest to, by zawsze mieć zapięte pasy. Ten obowiązek spoczywa także na pasażerach. Rodzice zawsze też muszą pamiętać o odpowiednim foteliku dla dziecka, bo jego brak to nie tylko ryzyko mandatu, a czegoś znacznie poważniejszego – groźby utraty zdrowia lub życia pociechy.

Chociaż podane zasady wydają się oczywiste, to warto je od czasu do czasu przypominać, by zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych zdarzeń drogowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here