samochód po wypadku

Niestety, ale wypadki na drodze mogą przydarzyć się każdemu. Są to niebezpieczne sytuacje zarówno dla kierowców i pasażerów, jak i samego pojazdu. Jeśli samochód uległ zniszczeniu w znacznym stopniu, jego naprawa nie będzie opłacalna. W takim razie najlepszym wyjściem będzie sprzedaż samochodu. Czy jednak można znaleźć kupca na uszkodzone auto?

Auto a jego wartość


Nie będzie żadnym zaskoczeniem stwierdzenie, że samochód po wypadku traci swoją wartość. Przede wszystkim ze względu na to, że jest zniszczone. Druga sprawa, to fakt, że już zawsze będzie wiadomo, iż pojazd miał stłuczkę. Przy sporych zniszczeniach nie będziemy w stanie tego ukryć. Obecnie na rynku jest tak wiele aut, że potencjalni nabywcy przyglądają im się bardzo dokładnie. Nawet wtedy, gdy zobaczą niewielką rysę czy nierówność, zrezygnują z zakupu takiego samochodu, gdyż budzi to podejrzenia, że auto miało w przeszłości wypadek. Musimy postawić się na miejscu kupującego – czy my sami zdecydowalibyśmy się na zakup wiedząc, że uczestniczył on w wypadku? Raczej odrzucilibyśmy taką możliwość lub bardzo długo byśmy się nad tym zastanawiali. Jeśli pojazd powypadkowy tak trudno sprzedać, to czy możemy coś z nim zrobić?

Skup aut powypadkowych

Świetnym wyborem będzie skup samochodów powypadkowych. Do tego rodzaju miejsc możemy sprzedać nawet samochód w złym stanie. Skupy przyjmują samochody używane, zepsute i właśnie powypadkowe. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać o poinformowaniu firmy już na samym wstępie o tym, iż pojazd faktycznie miał wypadek. Najczęściej z tego typu firmą kontaktujemy się telefonicznie, więc należy podać tę informację na początku.

Pojazd sprzedany na skup

Skupy, po odkupieniu pojazdu, najczęściej rozbierają go na części, które następnie sprzedają. Ewentualnie – o ile istnieje taka możliwość – mogą także naprawić pojazd, pod warunkiem, że usterka nie jest na tyle poważna, a następnie ponownie wystawić go na sprzedaż. Niezależnie od tego, co będzie się później działo z naszym samochodem, jeśli zależy nam na szybkiej sprzedaży i zyskaniu gotówki na zakup nowego auta, bez zawracania sobie głowy formalnościami, dodawaniem ogłoszeń, skup samochodów po wypadkach będzie najlepszą możliwą opcją. Nie musimy martwić się tym, czy nasz pojazd jest mocno uszkodzony, czy jedynie posiada kilka wgnieceń. Tego typu firmy zawsze przyjmą auta.

Rezygnacja z naprawy

Jeśli na wstępie wiemy, że nie chcemy naprawiać pojazdu, gdyż nie mamy na to odpowiedniego budżetu lub jest to po prostu nieopłacalne, najlepiej skontaktować się ze skupem. Przeważnie pracownicy przyjeżdżają na miejsce, szacują stan pojazdu, a następnie go wyceniają. Pieniądze możemy otrzymać w gotówce lub przelewem na konto. Podpisujemy także umowę sprzedaży, więc wszystko odbywa się dokładnie tak, jak powinno.

Pojazd po poważnych kolizjach

Jeśli samochód uległ poważnej kolizji i jest solidnie uszkodzony, przeważnie ubezpieczyciel uznaje szkodę całkowitą. Firmy ubezpieczeniowe rzadko decydują się na przejęcie auta, a następnie wypłacenie odszkodowania w pełnej kwocie. To dlatego właściciel często otrzymuje mniejsze odszkodowanie i zostaje z wrakiem pojazdu.

Czy możliwa jest sprzedaż wraku pojazdu?

Auto po wypadkach można sprzedać na własną rękę, o ile jest ono jeszcze cokolwiek warte. Istotna będzie cena. Dużo więcej możemy zyskać, sprzedając auto do skupu. Wielu handlarzom zależy na skupie pojazdów powypadkowych ze względu na niektóre części, które nadal nadają się do montażu. Można dodać ogłoszenie w Internecie lub samodzielnie skontaktować się ze skupem.

Sporządzenie umowy

Należy pamiętać, że podczas sprzedaży wraku pojazdu nadal istotną rolę odgrywają dokumenty. To dlatego kluczową rolę odgrywa poprawne sporządzenie umowy, która musi zawierać dane nabywcy. Sprzedaż musimy zgłosić niezwłocznie w wydziale komunikacji oraz w firmie ubezpieczeniowej.

Oddanie auta na złom

Auto możemy także oddać na złom, pod warunkiem, że nie ma ono żadnej wartości rynkowej lub wtedy, gdy chcemy się go jak najszybciej pozbyć. Złomowiska przyjmują bezpłatnie kompletne auta – nawet z uszkodzeniami. Czasami możemy także na tym dodatkowo zarobić. Co prawda niewiele, ale zawsze. Należy jednak pamiętać, aby stacja demontażu posiadała upoważnienie wojewody co do wydawania zaświadczeń odnośnie kasacji pojazdu. Dokument ten jest niezbędny, by wyrejestrować samochód.

złom samochodowy

Co jeszcze można zrobić?

Zarówno stacje demontażu pojazdów, jak i osoby prywatne będą prawdopodobnie chciały sprzedać części, które jeszcze nadają się do ponownego montażu. Możemy próbować zrobić to na własną rękę, jednak może to zająć sporo czasu.

Skorzystanie z pomocy mechanika

O ile mamy do tego dryg, możemy spróbować samodzielnie pomajsterkować i rozebrać auto na części. Można samodzielnie je wycenić, a następnie dodać ogłoszenie w Internecie.

Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem, aby pozbyć się samochodu po kolizji i jeszcze na tym zarobić, jest oddanie go do skupu. Pieniądze możemy dostać od ręki i szybko pozbywamy się problemu, jednocześnie zarabiając na nowy pojazd.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here