Dlaczego warto korzystać z porównywarek OC?

Przed rejestracją nowego pojazdu w urzędzie albo przed końcem okresu trwania dotychczasowego ubezpieczenia komunikacyjnego odpowiedzialności cywilnej, właściciel powinien zadbać o znalezienie i wykupienie nowej polisy OC. Nowego ubezpieczyciela można szukać za pośrednictwem porównywarki OC. Czy warto z niej skorzystać?

Ten sam zakres ubezpieczenia

Obowiązek posiadania komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla każdego pojazdu podlegającego w Polsce rejestracji, nakłada na właścicieli samochodów czy motocykli ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Firmy ubezpieczeniowe oferujące klientom ubezpieczenie OC samochodu muszą zapewnić taki sam, zgodny z ustawą, zakres ochrony ubezpieczeniowej. Muszą zapewnić takie same świadczenia i sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu, przy czym odszkodowania nie mogą przekroczyć:

  • 5 mln euro w przypadku szkód na osobie na jedno zdarzenie – bez względu na liczbę poszkodowanych,

  • 1 mln euro w przypadku szkód na mieniu na jedno zdarzenie – bez względu na liczbę poszkodowanych.

Porównywanie ofert ubezpieczeniowych

Z uwagi na fakt, że każde ubezpieczenie OC ma taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej, kryterium wyboru oferty powinna być cena ubezpieczenia. Nie trzeba odwiedzać kilku firm ubezpieczeniowych, czy też korzystać z usług agenta ubezpieczeniowego, aby uzyskać informacje o proponowanej wysokości składek na OC samochodu. Te same informacje dostępne są w sieci internetowej. Porównywarka OC Ubezpieczamy Auto po wpisaniu wszystkich parametrów samochodu oraz informacji dotyczących jego właściciela, wskaże co najmniej kilka ofert ubezpieczenia OC z najniższą ceną rynkową.

Kupując OC online, można skorzystać z dodatkowej zniżki na taką polisę, ponieważ firma ubezpieczeniowa nie ponosi tak wysokich kosztów na obsługę klienta, jak w przypadku sprzedaży ubezpieczenia w swojej placówce lub za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego.

Zniżki i zwyżki ubezpieczeniowe

W zasadzie każde towarzystwo ubezpieczeniowe akceptuje zniżki klienta uzyskane w innych firmach. Dlatego w przypadku kierowców, którzy mają pozytywną historię ubezpieczenia i w ciągu ostatnich kilku lat nie spowodowali żadnych kolizji czy wypadków, będą mogli otrzymać maksymalne w dane firmie ubezpieczeniowej zniżki – rzędu 60 lub nawet 70 proc. Trzeba także wiedzieć, że ubezpieczyciel może nałożyć na klienta tzw. zwyżkę ubezpieczeniową z systemu bonus-malus, która ma zrekompensować towarzystwu ubezpieczeniowemu wyższe ryzyko ponoszone w związku z ubezpieczeniem samochodu takiego klienta. Zwyżka najczęściej jest nakładana na młodych, niedoświadczonych kierowców, w wieku do 25-26 lat, bez względu na to, jak długo są posiadaczami prawa jazdy. Świeżo upieczeni kierowcy także mogą mieć obowiązek uiszczenia o około 10 proc. wyższej składki na ubezpieczenie OC.

Porównując ze sobą różne oferty ubezpieczeń komunikacyjnych OC, można wybrać taką, która będzie najkorzystniejsza cenowo dla kierowcy i pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here