Pasy klinowe za podstawowe zadanie mają przenosić napęd i temu właśnie służą. Ich sprawność może wynikać z kilku właściwości, przede wszystkim z jakości materiału, napięcia i odpowiedniego dopasowania każdego elementu, aby dobrze ze sobą współpracowały. Takie pasy można podzielić na:

1) wariatorowe

2) wielorowkowe

3) klinowe

4) zębate

5) napędowe płaskie

1 – Uzębione pasami klinowymi z szerokim profilem, co umożliwia im pracę na małych średnicach koła. Do użycia wszędzie tam, gdzie potrzebna jest szybka zmiana prędkości obrotowej podczas ruchu. Cechują się dużą elastycznością.

2 – Ta konstrukcja pasków wielorowkowych PJ, PK, PL pasuje idealnie do przekładni, które pracują na wysokich obrotach, ale koła mają niewielką średnicę. Rowki umieszczone na tych pasach pozwalają mu na pozostanie w tym samym miejscu i nie przemieszczanie się podczas ruchu. Cechują się dobrą przyczepnością, wzmocnionym grzbietem i tworzywami doskonałej jakości, dlatego radzą sobie z wysoką temperaturą i zanieczyszczeniami.

3 – Dostępnych jest wiele modeli, m.in. uzębione i wąskoprofilowe oraz zespolone. Jeżeli chodzi o ich wybór to warto mieć na względzie to co będzie najważniejsze podczas ich pracy. Można zwrócić uwagę na niewielkie gabaryty, wysoką wytrzymałość, pracę w niższej temperaturze czy wysoką wydajność pracy.

4 – Pasy zębate są potrzebne tam, gdzie zależy na stałej pracy, ale bardzo cichej. Ich podział jest ze względu na rozmiar – calowe, metryczne poliuretanowe i metryczne gumowe, a także specjalne o zębach skośnych. Mają zastosowanie głównie w przemyśle i tam tez najczęściej się je spotyka.

5 – Mają przenosić moc w napędzie otwartym i stycznym. Przy bardzo niewielkich rozmiarach swobodnie mogą przenosić nawet bardzo dużą moc. Zastosowanie głównie w szlifierkach. Cechuje je wysoka jakość cięgna, która może występować z folii poliamidowej, kordu aramidowego lub tkaniny z politereftalanu etylenu.

Ogromny wybór pasów klinowych znajdą Państwo w firmie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/47-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe/pasy-klinowe

[Głosów:3    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy zacząć zakupy OC?
Następny artykułSerwis aut i jego oferta
Redakcja AutoTydzień.pl

Od lat pasjonuje się motoryzacja. Lubuję się w oldschoolowych, klasycznych autach z duszą. Uwielbiam przeprowadzać totalne renowacje samochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here