Korzystniej wykupić ubezpieczenie OC na długo przed upłynięciem jego ważności czy lepiej czekać do ostatniej chwili i dzień przed wygaśnięciem polisy ją odnowić? A może data opłacenia OC nie ma żadnego wpływu na ostateczną wysokość składki? Na te oraz inne pytania związane z terminem zakupu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiadamy w niniejszym artykule.

Kupić wcześniej czy czekać do ostatniego dnia

Pierwsza myśl podpowiada, że szybsze wykupienie polisy OC powinno zaowocować korzystniejszą ceną niż przy czekaniu na ostatnią chwilę. W końcu w ten sposób towarzystwo zyskuje pewnego klienta na wiele tygodni lub miesięcy przed tym, gdy dopiero powinien zacząć firmę, z której polisy zamierza skorzystać. Czy jednak tak się dzieje w rzeczywistości? Czy szybsze kupienie OC zapewnia niższą cenę? Żeby się tego dowiedzieć, wystarczy internetowa porównywarka OC samochodu.

Korzystając z porównywarki, należy wykonać co najmniej dwie kalkulacje: jedną przy założeniu, że OC zacznie obowiązywać dopiero za kilka miesięcy, np. za 3 miesiące, a drugą, w ramach której wyznaczono datę rozpoczęcia polisy na kolejny dzień. Pozostawiając wszystkie inne dane bez zmian, w ten sposób można sprawdzić, czy i ewentualnie w jakim stopniu termin wykupienia ubezpieczenia wpływa na cenę OC.

Czy termin ma znaczenie

Po wykonaniu nie dwóch, ale dla lepszego obrazu trzech kalkulacji przez kalkulator polis OC okazało się, że zmiana daty rozpoczęcia obowiązywania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w żadnym stopniu nie wpływa na jego cenę. Niezależnie od tego, czy termin był odległy na dwa lub trzy miesiące do przodu, czy na najbliższy dzień w kalendarzu, wysokość składki zawsze była identyczna. Wniosek: to, czy wykupisz ubezpieczenie na wiele miesięcy przed wygaśnięciem jego ważności, czy będziesz czekać z tym do ostatniego dnia obowiązywania polisy, nie ma najmniejszego znaczenia z punktu widzenia kosztów OC.

Nie spodziewaj się więc, że w nagrodę za lojalność z tytułu szybkiego opłacenia składki ubezpieczeniowej towarzystwo zaoferuje Ci niższe stawki, bo się zwyczajnie przeliczysz. Manipulowanie terminem polisy nie jest wobec tego skuteczną metodą na obniżenie ceny OC – zdecydowanie lepiej poświęcić więcej czasu na wyszukanie najtańszej oferty.

Tanie OC najszybciej i najwygodniej można znaleźć w Internecie, przy użyciu jednej z wielu dostępnych w Sieci porównywarek ubezpieczeniowych. Wypełnienie formularza z pytaniami na temat pojazdu i jego właściciela wystarczy, żeby wykonać obiektywne i miarodajne porównanie. Stąd już tylko o krok do wykupienia najtańszego OC na rynku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here