Czyszczenie tapicerki samochodowej

Podczas podróży niejednokrotnie zdarzy nam się ubrudzić tapicerkę. A to spadnie nam jedzenie, a to rozleje się picie. Część z nas transportuje także swoje zwierzęta, które pozostawiają na przykład sierść na siedzeniach. Jak skutecznie doprowadzić tapicerkę do czystości?

Na początek – szybkie rozeznanie

Musimy ocenić, czy w naszym samochodzie wystarczy odkurzyć i przetrzeć kurze, czy jednak proces ten będzie wymagał bardziej zaawansowanych czynności. Niektórych zanieczyszczeń nie damy rady usunąć samą wodą.

Jeśli nasza tapicerka ma głębokie plamy musimy zaopatrzyć się w specjalistyczne środki czystości, które sobie z nimi poradzą. Dostępne są w sklepach motoryzacyjnych lub serwisach, zapłacimy za nie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Możemy wypróbować innych sposobów, takich jak użycie pianki do prania dywanów i tekstyliów.

Dobrze, jeśli zastosujemy do głębszych plam także bardziej skoncentrowany środek, czyli odplamiacz. Musimy jednak upewnić się wcześniej, że nie odbarwi nam tapicerki. Sprawdzonym odplamiaczem jest także benzyna ekstrakcyjna. Ma dosyć intensywny zapach, ale szybko się ulatnia, przy czym plamy zwilżone benzyną znikają bez śladu. Musimy jednak uważać na elementy klejone przy używaniu benzyny, która może osłabić znajdujący się tam klej.

Pierwszy etap czyszczenia tapicerki samochodowej – odkurzanie

Jeśli w samochodzie wozimy psa przyda się dosyć silny odkurzacz, który wessie skutecznie całą sierść. Odkurzaczem usuniemy powierzchowne zabrudzenia, piach, kurz, choć on sam działa na podobnej zasadzie jak użycie preparatów do prania dywanów: środek krystalizuje się razem z zanieczyszczeniami w mikrogranulki, które po wyschnięciu możemy usunąć odkurzając ponownie. Jeśli są miejsca, z  którymi nie możemy sobie poradzić, użyjmy drobnoziarnistego papieru ściernego i odkurzmy tapicerkę ponownie.

Istotne wskazówki

Oto przydatne informacje dotyczące czyszczenia tapicerki:

  • Jeśli na początku odkurzymy tapicerkę, zmniejszymy ryzyko powstania zacieków na czyszczonych powierzchniach.
  • Musimy wiedzieć, że usunięcie pojedynczych plam z foteli w starych samochodach może okazać się niemożliwe. Co innego gdy mamy do czynienia z nowymi elementami.
  • Z biegiem czasu w materiał wbijają się zanieczyszczenia, zmieniając jego kolor. Jeśli podejmiemy się punktowego czyszczenia możemy ożywić kolor, ale tylko w tym miejscu, w którym je wykonujemy, co po wyschnięciu może wyglądać jak zaciek.
  • Przed zastosowaniem jakichkolwiek preparatów po raz pierwszy sprawdźmy jego działanie na mało widocznym fragmencie.
  • Musimy zapewnić odpowiednie miejsce do wyschnięcia, szczególnie zimą – wystawienie samochodu z mokrymi fotelami na mróz spowoduje, że drobinki wody zamarzną, a tapicerka ulegnie zniszczeniu. Nie czyśćmy także auta w porze deszczowej, ponieważ może wystąpić w nim wilgoć, co spowoduje pojawienie się pleśni. Najlepiej jeśli będzie to suchy garaż.

Korzystanie z profesjonalnych usług pralniczych i czyszczących

Dla osób chcących oddać swój samochód w fachowe ręce istnieje profesjonalne pranie tapicerki, wykonywane przez myjnie samochodowe. Używany jest do tego odkurzacz piorący. Pracuje szybko, a cała procedura może okazać się tańsza niż kupowanie kilka preparatów samodzielnie. Taka usługa może nas kosztować około 100 złotych, jednak w przypadku mocnych zabrudzeń i wielu plam będzie to lepsze rozwiązanie.

Własnoręczne czyszczenie nie będzie tak dokładne i może okazać się niezwykle czasochłonne, natomiast fachowcy poradzą sobie z tym zadaniem sprawnie, dzięki czemu nasza tapicerka będzie wyglądać jak nowa.

Ważne informacje

Jeśli decydujemy się na samodzielne czyszczenie tapicerki zwróćmy uwagę na jakość kosmetyków, które kupujemy. Wybór mamy spory, coraz więcej światowych marek wypuszcza produkty pielęgnacyjne do samochodów, dzięki czemu z konieczności konkurowania ceny obniżają się, a jakość idzie w górę.

Warto zakupić specjalną szczotkę do czyszczenia tapicerki, znajdziemy ją w każdym supermarkecie za kilkanaście złotych. Ważne, by nie była w całości wykonana z plastiku, ponieważ nie zagwarantuje odpowiedniej skuteczności.

Pianki do czyszczenia dywanów nie są zbyt agresywne, lecz warto podczas ich używania założyć gumowe rękawice kuchenne. Jest to niezbędne przy używaniu benzyny ekstrakcyjnej. Brak rękawic może błyskawicznie doprowadzić do wysuszenia naszych rąk. Pianki te zawierają także dużo wody, nie pryskajmy jej zbyt dużo w okolicach połączeń elektrycznych.

Środki pielęgnacyjne w spray’u są zazwyczaj mniej wydajne od płynów do czyszczenia tapicerki sprzedawanych w atomizerach. Dają jednak gęstą pianę, która równomiernie wciera się w materiał. Na czyszczenie całej tapicerki musimy przeznaczyć od 2 do 3 opakowań w spray’u.

Dobrze jest zakupić również ściereczki do tapicerki. Nie nadają się one do gruntownego prania materiału, ale przydadzą się jako szybka pomoc przy nagłym zaplamieniu foteli. Warto wiedzieć, iż preparaty do ochrony tapicerki przed plamami tworzą powłokę odpychającą wodę, dzięki czemu rozlana ciesz formuje się w kulki i spływa z tapicerki. Działanie to z czasem słabnie, trzeba więc regularnie o to dbać.

[Głosów:11    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here