Nowy samochód dostawczy to niemały wydatek nawet dla średniej wielkości firmy, a co dopiero dla mikro przedsiębiorcy. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się nabyć auto używane, nierzadko sprowadzone. Na co zwrócić uwagę, kupując taki samochód?

W 2016 roku sprowadzono do Polski ponad 1 mln używanych samochodów, czyli prawie o 30% więcej niż w 2015 roku. Wiele z nich to były auta dostawcze (źródło: pzpm.org.pl). Większość tych samochodów nie miała problemu ze znalezieniem nowych właścicieli. Używany samochód dostawczy nie musi być bowiem mocno wyeksploatowany, często można znaleźć egzemplarze w bardzo dobrym stanie, które można użytkować jeszcze przez wiele lat. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, poszukując kilkuletniego auta dostawczego.

Furgony, plandeki, chłodnie – jakiego auta szukać?

Zanim w ogóle zaczniemy szukać samochodu dostawczego, musimy zastanowić się, jakiego auta tak naprawdę potrzebujemy. W tym przypadku ważnych jest kilka parametrów. Przede wszystkim trzeba wybrać rodzaj zabudowy. Tutaj wszystko zależy od tego, do czego będziemy używać samochodu. Najczęściej znajdziemy na rynku samochody używane furgony, chłodnie, otwarte skrzynie, plandeki, wywrotki i autolawety.

Gdy już wiemy, jaki rodzaj zabudowy będziemy używać, trzeba ustalić potrzebną ładowność, długość pojazdu, jego szerokość, a także napęd (najpopularniejsze konfiguracje to 4×2 i 4×4). Nie można także zapomnieć o wyborze jednostki napędowej. Przedsiębiorcy najczęściej wybierają diesle, ale alternatywą może stać się również auto z instalacją gazową. Jeśli w samochodzie będą przewożeni również pracownicy, trzeba określić, ile potrzebujemy miejsc. Potem pozostaje już tylko poszukać modelu auta dostawczego, który spełnia nasze oczekiwania (np. w takich serwisach, jak Truck1).

Sprawdź, co kupujesz!

Gdy już znajdziemy odpowiedni używany samochód dostawczy, warto dokładnie go obejrzeć, unikając pośpiechu. To może uchronić nas przed dużymi kłopotami i nadmiernymi wydatkami. Warto na początek zweryfikować dokumenty samochodu, przede wszystkim dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, ubezpieczenie OC, numer VIN, a jeśli auto zostało sprowadzone, ale jeszcze nie zarejestrowane, również dokumenty celne. Gdy kupujemy chłodnię, powinniśmy sprawdzić dokumentację producenta i takie kwestie, jak agregat, jego wydajność, czynnik chłodzący. W przypadku auta wyposażonego w windę samozaładowczą, warto również zweryfikować, czy mechanizm posiada aktualne badania Urzędu Dozoru Technicznego.

Bardzo ważny jest oczywiście stan techniczny używanego samochody. Z tym może być różnie, dlatego warto dokładnie sprawdzić nie tylko działanie różnych układów, ale także stan karoserii i lakieru. Należy zwrócić uwagę, czy poszczególne części są dobrze spasowane. W przypadku dostawczaka istotne jest także, aby elementy nośne i punkty mocowania zawieszenia nie były zniszczone korozją.

Zakup używanego samochodu dostawczego do firmy może być bardzo dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić niemałe środki. Warto jednak kupować takie auto z głową, dokładnie, sprawdzając jego stan techniczny i dokumenty. Tylko wtedy będziemy mogli bez przeszkód użytkować pojazd przez kilka następnych lat.

[Głosów:13    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here