opona

Całoroczny komplet ogumienia ma tak samo wielu przeciwników co zwolenników. Czy jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie pozwolimy się zaskoczyć zimie czy może opcja dla leniwych, w której zyskując wygodę poświęcamy bezpieczeństwo. Korzystniej jest zmieniać opony co sezon czy korzystać z uniwersalnego zestawu przez kilka lat?

Plusy opon całorocznych

Opony wielosezonowe to przede wszystkim uniwersalność. Ich osiągi zarówno latem, jak i zimą są porównywalne. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla kierowców poruszających się jedynie po mieście, gdzie warunki drogowe rzadko bywają bardzo ciężkie. Oszczędność czasu i pieniędzy związana z brakiem konieczności sezonowej wymiany oraz wizytami w serwisie nie zwalnia nas jednak z konieczności regularnego wyważania kół. Zainwestowanie w wysokiej jakości komplet opon całorocznych to większe bezpieczeństwo niż w przypadku dwóch kompletów niskiej jakości opon sezonowych.

Opony całoroczne dobrze sprawdzają się zarówno na oblodzonej nawierzchni, jak i podczas upałów w warunkach miejskich. Dla użytkowników dróg, którzy preferują spokojną jazdę i okazjonalnie wyruszają w długie trasy, takie rozwiązanie z pewnością jest korzystne. Dylemat – zmieniać opony czy jeszcze nie – również nas nie dotyczy, gdy zdecydujemy się na uniwersalne ogumienie.

Minusy opon całorocznych

Opony całoroczne mogą nie sprawdzić się w warunkach typowo zimowych. O ile lato w Polsce nie jest bardzo upalne przez długi czas, to zimy bywają niekiedy bardzo mroźne. Dlatego jeżeli mieszkamy na południu – gdzie zima jest ostrzejsza – i dodatkowo poruszamy się dużo poza
miastem, warto zastanowić się nad zakupem opon sezonowych. W ciężkich warunkach zimowych, kiedy najlepiej sprawdzają się opony z kolcami, opony zimowe mogą przewyższać gumy całoroczne pod względem komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

W ekstremalnych sytuacjach czasami nawet o kilka procent lepsze właściwości jezdne mogą być decydujące. Wielbiciele ostrej, dynamicznej jazdy również mogą zawieść się na oponach uniwersalnych, ponieważ przy takim sposobie użytkowania szybko się zużywają. Ogumienie należy dobierać w zależności do rodzaju dróg, po których będziemy się poruszać, warunków atmosferycznych oraz sposobu prowadzenia auta.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here