Wybieramy prostownik do akumulatora

Każdy z nas nie raz przekonał się, że pewne urządzenia psują się w najmniej odpowiednim momencie. Podobnie bywa z akumulatorami. Dlatego warto mieć w swoim garażu prostownik, który szybko rozwiąże problem.

Sprawdź typ akumulatora

Zanim zabierzesz się za poszukiwanie prostownika, musisz wiedzieć, jaki akumulator posiadasz w swoim aucie. Najważniejsze jest określenie jego typu i pojemności baterii. Pozwoli to dobrać jak najlepszy prostownik. Tych na rynku jest równie dużo, co samych akumulatorów. Ceny także rozciągają się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Najtańsze z nich to proste urządzenia, które zbudowane są wyłącznie z transformatora. Do naładowania baterii w samochodzie takie rozwiązanie jest wystarczające. Jeśli jednak chcemy, by nasz prostownik był bardziej funkcjonalny, to powinniśmy pomyśleć o urządzeniach mikroprocesorowych. Są one bezpieczniejsze dla akumulatora, bowiem procesem ładowania steruje ów mikroprocesor, dzięki czemu bateria nie jest narażona na przeciążenia. Poza tym, urządzenia tego typu posiadają liczne zabezpieczenia, m.in. antyprzepięciowe czy stabilizujące napięcie ładowania. Dzięki funkcji automatycznego zakończenia ładowania możemy zostawić podłączone urządzenie bez żadnych obaw. Prostowniki tego typu mierzą napięcie na zaciskach i uruchamiają się, gdy napięcie w nim spadnie. Kupując takie urządzenie, musimy jednak pamiętać, by było ono w stanie w pełni naładować nasz akumulator. Przyjęło się, że skuteczne napięcie ładowania powinno wynosić jedną dziesiątą pojemności baterii. Przykładowo więc, jeśli posiadamy akumulator 600 Ah, to wybieramy prostowniki o skutecznym prądzie ładowania wynoszącym 60A.

Prostowniki z funkcją rozruchu

Ważną i przydatną funkcją jest także opcja rozruchu. Umożliwiają one uruchomienie samochodu nawet przy niskim poziomie naładowania baterii. Takie produkty 2 w 1 oferuje firma Ideal. Urządzenie, dzięki niewielkim rozmiarom, możemy przewozić w samochodzie, co zwiększy nasze poczucie bezpieczeństwa w czasie dłuższych podróży. Jeśli natomiast prowadzimy warsztat samochodowy albo posiadamy kilka samochodów, to powinniśmy pomyśleć o tzw. „boosterach”, czyli urządzeniach rozruchowych. Są to przenośne baterie, które pomimo niedużych rozmiarów są w stanie naładować nawet w pełni rozładowany akumulator. Kupując urządzenie rozruchowe należy zwrócić uwagę na jego moc. By uruchomić silnik benzynowy, potrzeba zazwyczaj 400A. Dieslowe natomiast wymagają minimalnej mocy na poziomie 600A. Boostery posiadają także funkcję podtrzymania, dzięki czemu możemy wyjąć i naładować akumulator bez utraty ustawień urządzeń elektronicznych w naszym aucie. Na tej stronie możesz sprawdzić urządzenia spełniające omawiane kryteria. Dzięki takiemu boosterowi uruchomisz nie tylko samochód, ale także motocykle, maszyny rolnicze, czy nawet generatory prądu. Podsumowując, zakup prostownika jest bardzo ważną kwestią dla każdego kierowcy. Posiadanie takiego urządzenia nie tylko uniezależnia nas od innych osób, ale także umożliwia szybkie reagowania na niespodziewane awarie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here