Dla wielu menedżerów zarządzających flotami redukcja kosztów paliwa jest podstawowym zadaniem. Nic w tym dziwnego. Wydatki na paliwo, poza amortyzacją, stanowią najczęściej największą pozycję po stronie kosztów. Jest wiele czynników, które o tym decydują, a ich identyfikacja i wdrożenie działań minimalizujących negatywny i maksymalizujących pozytywny wpływ, może w krótkim czasie przynieść wymierne korzyści. Na jakich wynikach warto się skupić?

Działania prewencyjne w obszarze eksploatacji pojazdów

Wykonywanie regularnych przeglądów i terminowa wymiana oleju może w znaczącym stopniu zredukować zapotrzebowanie na paliwo, a jest to w wielu flotach obszar, który może zostać poprawiony. Użytkownicy samochodów służbowych często przykładają małą wagę do terminowości wykonywania przeglądów.

Równie ważne, jak zachowanie odpowiednich terminów, jest stosowanie części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych zalecanych przez producentów. Według danych amerykańskiego Departamentu Energetyki tak prosta zmiana jak stosowanie wyłącznie dedykowanego oleju silnikowego może przynieść zmniejszenie zużycia paliwa o nawet 2 procent.

Zwracanie uwagi na koła i opony

Dbanie o właściwe ciśnienie powietrza w oponach, to jedna z podstawowych i najprostszych do wdrożenia zmian, które mogą przynieść duże oszczędności w kosztach paliwa. Według ekspertów spadek ciśnienia w oponach o 0,07 bara powoduje wzrost zużycia paliwa o 0,4%. Dodanie danych o ciśnieniu do systemu monitorowania pojazdów umożliwia szybkie podejmowanie działań mających na celu zapobieganie niepotrzebnym kosztom.

Równie ważne jak poziom ciśnienia jest dbanie o prawidłową zbieżność kół. Jak powszechnie wiadomo problemy z geometrią kół mogą powodować wzrost zużycia paliwa nawet o 10%. Niebagatelne znaczenie ma tu również pozytywne oddziaływanie na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.

Dostosowanie pojazdów flotowych do potrzeb firmy

Jest to kolejny ważny aspekt w strategii zarządzania flotą, który może mieć wyraźny wpływ na poziom kosztów. Zadaniem menedżera zarządzającego pojazdami służbowymi powinno być takie kształtowanie polityki zakupowej, by pojazdy „pracowały” jak najbardziej wydajnie.

Takie dostosowanie może polegać na przykład na zmniejszeniu liczby pojazdów w firmie. Ale efekt ten można również osiągnąć poprzez zakup mniejszych, lżejszych i oszczędniejszych pojazdów.

Wdrożenie systemu zarządzania flotą

Wdrożenie opisanych strategii na pewno przyniesie oczekiwane oszczędności. Połączenie ich z innymi dostępnymi metodami minimalizowania kosztów, jak na przykład optymalizacja pokonywanych tras, spowoduje zdecydowane zwiększenie efektywności kosztowej floty. Należy jednak pamiętać o ustawicznym monitoring podejmowanych działań. Dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie zintegrowanego systemu telematycznego do zarządzania flotą, który pomoże w zbieraniu i analizie danych, które stanowić będą podstawę do bieżącego reagowania, jak również do modyfikowania przyjętej strategii.

Źródło: Finder – Monitoring floty

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here