Kupujesz używany samochód? Sprawdź, jakie formalności Cię czekają

Wiele osób decyduje się na zakup używanego samochodu. To ekonomiczne rozwiązanie, mające też jednocześnie wiele innych zalet. Do tego oferta jest tak szeroka, że bez problemu znajdziesz pojazd spełniający Twoje oczekiwania, dostępny w naprawdę atrakcyjnej cenie. Pamiętaj jednak, że kupując używane auto, musisz dopilnować wielu istotnych kwestii formalnych.

Co z podatkiem przy zakupie używanego samochodu?

Czy przy zakupie samochodu używanego muszę zapłacić podatek? Wszystko zależy od tego, kto jest sprzedawcą pojazdu. Wiele osób kupuje używane auta w komisie czy u handlarza. W tej sytuacji najczęściej otrzymasz fakturę VAT, co jest zdecydowanie najwygodniejszym dla Ciebie i najbardziej pożądanym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga od Ciebie żadnych dodatkowych działań. Czasami sprzedawca może zaoferować tzw. fakturę marża — w tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy podatek VAT zostanie w odpowiedni sposób uregulowany.

Inaczej wygląda kwestia podatku, gdy kupujesz samochód od osoby prywatnej (dowiedz się więcej z artykułu „W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?”). Cała transakcja sprzedaży opiera się wtedy na umowie kupna-sprzedaży. W związku z tym konieczne jest zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek PCC wynosi 2% wartości pojazdu — zostaje ona wyliczona na podstawie takich danych jak marka samochodu, pojemność jego silnika czy rocznik.

Co z obowiązkowym ubezpieczeniem OC

Co z obowiązkowym ubezpieczeniem OC?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe, zatem upewnij się, że kupowane przez Ciebie auto ma aktualną polisę. „Przechodzi” ona na nowego właściciela i możesz z niej korzystać do końca okresu jej obowiązywania — następnie konieczne będzie przedłużenie polisy lub zakup nowej, w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Pamiętaj, że poprzedni właściciel auta musi poinformować w odpowiednim terminie firmę ubezpieczeniową, że pojazd został sprzedany. Dopilnuj wszystkich kwestii związanych z ubezpieczeniem, ponieważ brak aktualnej polisy OC może Cię sporo kosztować.

Kwestie związane z badaniami technicznymi samochodu

Chcąc zarejestrować auto, musisz wykazać, że posiada ono ważne badania techniczne. Najlepiej oczywiście, jest poprzedni właściciel przekaże Ci wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli jednak okaże się, że brakuje stosownych badań, musisz samodzielnie zadbać o dopełnienie formalności. Konieczne jest dostarczenie takiego pojazdu do stacji kontroli — do wyboru masz przewiezienie go wynajętą lawetą czy np. wyrobienie specjalnych tablic czasowych.

Rejestracja auta w wydziale komunikacji

Rejestracja auta w wydziale komunikacji

Kiedy posiadasz już wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak aktualna polisa OC czy karta pojazdu, możesz udać się do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania auta. Przyda Ci się również dowód osobisty, a także stare tablice rejestracyjne auta, zawarta umowa kupna bądź faktura. Wypełnij też stosowny wniosek. Jeśli udało Ci się przygotować wszystkie dokumenty w odpowiedni sposób, będziesz mógł cieszyć się nowymi tablicami i dowodem rejestracyjnym — najpierw tymczasowym, wydawanym na 30 dni, a następnie stałym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here